Próby "wygaszania" huraganów
i historia jednej teorii spiskowej. Aleksandra Stanisławska crazynauka.pl Amerykańskie służby pogodowe próbowały „wygaszać” huragany i nic im z tego nie wyszło, ale i tak do dziś są posądzane o zgubne w skutkach manipulacje pogodowe. Czyli: do niczego nie doszło, ale niesmak pozostał
W aplikacji Kanarek możesz walczyć o lepsze powietrze w swoim mieście
Aplikacja Kanarek dodała funkcje, dzięki którym możesz podpisać petycję domagającą się od lokalnych polityków regulacji poprawiających jakość powietrza w Twoim mieście. Akcja dotyczy na razie Warszawy, ale otwiera drogę również dla innych miast.„Dobrze się składa, bo masz wpływ” to akcja podjęta przez aplikację Kanarek (monitorującą jakość powietrza w Polsce), którą zdecydowałam się wesprzeć jako ambasadorka. Dlaczego? Dlatego, że każdej jesieni i zimy wraz z Piotrem wytrwale piszemy o smogu, tłumaczymy, co go wywołuje i apelujemy o niepalenie w piecach byle czym. A tymczasem bez oczyszczaczy powietrza w naszym domu niekiedy trudno jest oddychać, poza domem bywa żółtoszaro i dusząco, a czujnik smogu świeci na czerwono. Jak to na warszawskich przedmieściach. Koszmar. Aleksandra Stanisławska crazynauka.pl
Palmy na biegunie północnym
– po prostu genialna książka dla młodych o klimacie.Zakochałam się w tej książce! Wiem, że w odniesieniu do tytułu o zmianach klimatu brzmi to trochę dziwnie… Tym niemniej „Palmy na biegunie północnym” to książka, śmiem twierdzić, wybitna w swojej kategorii. Narracja przeplatana elementami komiksu sprawdza się tu znakomicie, a wysoki poziom merytoryczny połączony z prostotą przekazu budzą mój głęboki szacunek. Chapeau bas! Aleksandra Stanisławska crazynauka.pl
Więcej zieleni w miastach
Według naukowców z Uniwersytetu Illinois w Chicago kryzys klimatyczny spowoduje spadek wilgotności powietrza na obszarach miejskich, gdzie stres cieplny, niedobór wody, zanieczyszczenie powietrza i brak bezpieczeństwa energetycznego są odczuwane dotkliwiej niż na obszarach wiejskich. Rozwiązaniem tych problemów są budowa zielonej infrastruktury i zwiększenie powierzchni terenów zielonych, co pomaga obniżyć temperaturę powietrza poprzez uwolnienie wody do atmosfery. Połowa światowej populacji żyje na obszarach miejskich, chociaż miasta stanowią jedynie ok. 3% globalnej powierzchni lądowej.
Polscy leśnicy sadzili Wielki Zielony Mur
W ramach międzynarodowego projektu „Great Green Wall” sadzone są drzewa w aż 11 państwach afrykańskich, w pasie nie węższym niż 15 km rozciągającym się pomiędzy Oceanem Atlantyckim i Indyjskim. W projekcie uczestniczą państwa afrykańskie, które również powołały agencję koordynującą program. Realizację programu wspiera m.in. Globalny Fundusz Środowiskowy, czyli międzyrządowa organizacja wspierająca inwestycje proekologiczne, gdyż kraje afrykańskie nie są w stanie udźwignąć kosztów tego typu projektów.lasy.gov.pl
The Great Green Wall
The Great Green Wall is an African-led movement with an epic ambition to grow an 8,000km natural wonder of the world across the entire width of Africa. greatgreenwall.org
ONZ ogłosiło rok 2021 Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw
Międzynarodowy Rok Owoców i Warzyw to wyjątkowa okazja do podniesienia świadomości na temat ważnej roli owoców i warzyw w żywieniu ludzi, w bezpieczeństwie żywnościowym i zapewnieniu zdrowia, a także w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju ONZ.
ONZ w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Owoców i Warzyw planuje szereg działań. Są to m.in.
Podnoszenie świadomości i kierowanie uwagi na wartości odżywcze i zdrowotne spożywania owoców i warzyw
Promowanie zróżnicowanej, zbilansowanej i zdrowej diety i stylu życia poprzez spożycie owoców i warzyw
Zmniejszenie strat i odpadów owoców i warzyw w systemach żywnościowych
Dzielenie się najlepszymi praktykami w zakresie m.in. promocji konsumpcji i zrównoważonej produkcji owoców i warzyw oraz integracji drobnych gospodarstw z lokalną, regionalną i globalną produkcją.
Owoce i warzywa są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, witamin i minerałów oraz korzystnych fitochemikaliów.
FAO i Światowa Organizacja Zdrowia zalecają, aby każda osoba dorosła codziennie spożywała co najmniej 400 gramów owoców i warzyw w celu zapobiegania chorobom przewlekłym, takim jak rak, cukrzyca, choroby serca i otyłość, a także przeciwdziałaniu niedoborom mikroelementów.
Wraz z pandemią COVID-19 jeszcze bardziej potrzeba zmian i przywrócenia równowagi w sposobie produkcji i konsumpcji naszej żywności.

- W obecnym kryzysie zdrowotnym, z którym borykamy się na całym świecie, promowanie zdrowej diety wzmacniającej nasz układ odpornościowy jest szczególnie właściwe” - powiedział Dyrektor Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) QU Dongyu.
sadnowoczesny.pl
ornitho.pl
ornitho.pl to internetowa baza danych działająca w celu gromadzenia i udostępniania obserwacji zwierząt w Polsce. Obserwacje można przekazywać za pomocą niniejszego portalu lub aplikacji na smartfony działającej pod nazwą NaturaList (dostępnej w sklepie Play).
Portal ornitho.pl służy do wymiany informacji i gromadzenia danych dotyczących obserwacji wszystkich gatunków ptaków stwierdzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Dane wprowadzone przez Użytkownika pozostają jego własnością. Administrator oraz osoby wyznaczone przez niego mogą jednak weryfikować i uzupełniać wprowadzone dane, po uprzednim kontakcie z Użytkownikiem. Dane w trakcie weryfikacji oraz te, które zostały w jej trakcie odrzucone mogą być oznaczone odpowiednim symbolem (patrz Objaśnienia znaków w Portalu) lub usunięte z Portalu.
Użytkownik udostępniający na stronach Portalu obserwacje, zdjęcia i pliki audio, co do których prawa autorskie przysługują mu jako twórcy, udziela OTOP oraz Partnerom ornitho.pl niewyłącznego prawa do redagowania, kopiowania i rozpowszechniania tych treści w celu prowadzania statutowej działalności.Użytkownik udostępniający na stronach Portalu obserwacje, zdjęcia czy pliki audio, co do których prawa autorskie przysługują innym osobom, przyjmuje na siebie odpowiedzialność za uzyskanie od nich zgody na ich rozpowszechnianie. Użytkownik ponosi całkowitą odpowiedzialność za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku udostępnienia na stronach Portalu obserwacji, zdjęć czy plików audio bez zgody osób posiadających prawa autorskie.
ORNITHO.pl
Pozostawianie opadłych liści oznacza wiele korzyści przyrodniczych
Opadłe liście są naturalnym nawozem organicznym, ich pozostawianie służy jakości gleby i wielu organizmom - podkreśla zoolog z Krakowa, dr Tomasz Figarski. Dodaje, że nawet drobne zmiany w zarządzaniu zielenią mogą dać łącznie wyraźny, korzystny efekt.
"Opadające liście tworzą ściółkę, która w miarę akumulacji i rozkładu tworzy poziom organiczny gleby. Powstająca próchnica zasila glebę, a w konsekwencji rosnące w niej rośliny - w składniki odżywcze. Liście są więc naturalnym nawozem organicznym. Działanie przeciwne, dokładne wygrabianie opadłych liści, powoduje wyprowadzanie z ekosystemu zmagazynowanych w liściach składników pokarmowych, które powinny wrócić do gleby, dopełniając cyklu obiegu materii. Tego rodzaju działania, realizowane przez wiele lat, obniżają witalność ekosystemu i występujących w nim roślin" więcej: nauka w Polsce.pap.pl
The AP - raport on women abuse
The Associated Press conducted the first comprehensive investigation focusing on the brutal treatment of women in the production of palm oil, including the hidden scourge of sexual abuse, ranging from verbal harassment and threats to rape. It’s part of a larger in-depth look at the industry that exposed widespread abuses in the two countries, including human trafficking, child labor and outright slavery.Associated Press news
Raport AP odnosi się do przemocy wobec kobiet pracujących na plantacjach oleju palmowego.
Let's build my school
Who we are We are a group of architects who believe that education is a universal right, so we decided to embark on an adventure together and build schools in remote villages. Our first mission began in Senegal, Africa.
What we do We build schools in underprivileged areas across the world using sustainable and locally sourced materials. We research and implement innovative and low-cost construction techniques, which can be adapted to diverse sites and require little or no construction knowledge."Education is the most powerful weapon which you can use to change the world"— Nelson Mandela. letsbuilmyschool.org

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • Rzucona w lesie butelka plastikowa rozłoży się w ziemi po 500latach, guma do żucia po 5 latach, a niedopałki papierosów po 2 latach.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.01
3,003,685 unikalnych wizyt